Jak se připravit na pracovní pohovor
Pracovní pohovor trvá zhruba hodinu. Personalista se snaží o uchazeči zjistit co nejvíce informací a posoudit, jestli má pro danou pozici předpoklady a zapadne do týmu. Někdy personalisté svými otázkami kandidáty úmyslně vyvádí z konceptu – testují, jak zvládají stres. Na pohovoru ale nesmí padnout diskriminační otázky – na rodinný stav, věk, počet dětí, sexuální orientaci nebo náboženské vyznání.
Co se od vás očekává
Včasný příchod
Naplánujte si cestu tak, abyste i v případě komplikací dorazili včas. Na recepci firmy byste měli být cca 5 minut před začátkem pohovoru. Nepodceňujte rozsáhlé kancelářské komplexy. Než dorazíte z centrální recepce do firemní, může uběhnout i 10 minut. Ideálně si cestu projděte nebo projeďte dopředu nebo si ji alespoň prohlédněte na internetu.
Základní znalosti o firmě
Obvykle na pracovním pohovoru padne otázka “Co víte o naší společnosti a pozici, na kterou se hlásíte?”. Je to možná k nevíře, ale tato banální otázka pořád mnoha uchazečům způsobuje zrychlený tep. Zjistěte si proto ještě před pohovorem více než jen základní informace o firmě: historii, portfolio produktů, významné klienty, plány do budoucna a podobně. Pátrat můžete přímo na webu společnosti – v sekci O nás, ve výročních zprávách, tiskových zprávách, sociálních sítích a podobně.
Vhodné oblečení
Personalista si o uchazeči dělá obrázek už během prvních 30 vteřin, kdy zájemce vezme za kliku, vejde do místnosti a řekne Dobrý den. Tedy dlouho předtím, než stihne promluvit o svých zkušenostech a dovednostech. První dojem je hrozně důležitý, nepodceňujme tedy, co máme na sobě a jak vypadáme.
Muži padnoucím oblekem nikdy nic nezkazí. Do méně formálních firem si mohou vzít klidně džíny – z tmavého denimu a neošoupané. Základem jsou kvalitní a čisté boty, hezká košile. Kromě oblečení je dobré věnovat čas i úpravě vlasů, obočí a nehtů, použít decentní parfém.
Ženy mohou volit sukni i kalhoty. V případě sukně jsou samozřejmostí silonové punčochy. Odřené džíny se ale nehodí ani na pohovor do zcela neformální firmy. Vyvarujte se minisukním a hlubokým výstřihům. Boty by měly být přiměřeně elegantní, na podpatku nebo nízké, ale vždy uzavřené. Alespoň lehké líčení a jemná vůně dnes patří k bontonu, žena tím dává najevo, že je zvyklá o sebe pečovat. S vůni ani nánosem make-upu se to ale nesmí přehánět.
Slušné vychování
Před vstupem do místnosti vypněte mobil a vyplivněte žvýkačku. Usmívejte se, personalistovi a dalším lidem při pozdravu přátelsky podejte ruku (pozor na stisk ála leklá ryba nebo ála gladiátor). Neskákejte personalistovi do řeči – naopak jej nechte, ať určuje tempo pohovoru. Nebuďte žoviální, nesnažte se působit světácky nebo nadřazeně. Pozor, otázku finančního hodnocení na pohovoru otevírá vždy jako první personalista, nikoli uchazeč.
Časté otázky u pohovoru
- Jakou práci hledáte?
- Proč se ucházíte o zaměstnání právě u nás?
- Co očekáváte od změny místa?
- Proč odcházíte z předchozího zaměstnání?
- Jaká byla vaše pracovní náplň a zodpovědnosti v posledním zaměstnání?
- Jak vypadal váš typický pracovní den?
- Co vidíte jako svůj největší přínos pro naši společnost?
- Proč bychom právě vás měli vybrat na tuto pozici?
- Jak vaše vzdělání koresponduje s požadavky na pozici?
- Uveďte tři své vlastnosti, které považujete za kladné a tři, které chcete změnit.
- Jaké máte profesní cíle pro příštích 5 nebo 10 let?
- Jaké máte zkušenosti s vedením lidí?
- Jak si představujete své finanční ohodnocení?
- Kdy byste případně mohl/a nastoupit?
Na co se může zeptat uchazeč
V druhé polovině pohovoru se personalista může uchazeče zeptat: máte na nás nějaké otázky? Je v podstatě nutností si alespoň jeden dva dotazy připravit. Prokážete tím Váš zájem o firmu či pozici.
- Jedná se o nově vytvořenou pozici?
- Je-li pozice obsazována znovu, z jakého důvodu se uvolnila?
- Jaká jsou klíčová kritéria úspěšné práce na této pozici?
- Jaké se k této pozici vztahují pravomoce a zodpovědnosti?
- Jaké jsou možnosti kariérního postupu a vzdělávání?
- Jakým způsobem jsou zaměstnanci na této pozici hodnoceni?
- Kdy je předpokládaný nástup?
Obvykle se nedozvíte výsledek pracovního pohovoru hned, ale je dobré si s personalistou domluvit formu a termín, jak Vám dá vědět ohledně Vašeho úspěchu či neúspěchu.
Držíme pěsti a teď už je to na Vás.